VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI CHEBSKA  
 
-
PAUL LÖWY
loutkař, pedagog, zakladatel loutkového divadla
-
-
7. října 1891 (Cheb) - 9. června 1970 (Tel Aviv)
-
Paul Löwy se narodil jako nejstarší syn v rodině chebského obchodníka Eduarda Löwyho. jeho otec byl v pozdějších letech dlouholetým představitelem Židovské náboženské obce v Chebu. Paul Löwy vystudoval práva v Praze, v této době byl také členem Barissii, radikálního sdružení židovských studentů pražských vysokých škol. Později žil v Karlových Varech a byl zaměstnám u soudu v Chebu.
-
Celý svůj život se vášnivě věnoval loutkovému divadlu. Měl své vlastní profesionální loutkové divadlo "Die Hölzerne Truppe" (Dřevěná skupina), které hrálo nejen v Karlových Varech, ale hostovalo i v Praze. Loutky z Löwyho divadla využili k natáčení také američtí filmoví tvůrci, kteří v roce 1938 filmovali v Československé republice dokumentární film s názvem "Krize". Do tohoto filmu si filmaři vybrali Löwyho loutkové divadlo jako reprezentanta německé antifašistické kultury. Tento dokumentární film režiséra Klineho a kameramana Hackenschmieda by se měl nacházet v pražském filmovém archivu.
-
Paul Löwy se se svým divadlem zaměřoval hlavně na dospělého diváka. Jeho kusy byly doprovázeny zpěvem a zpracovávaly často chebskou, tedy egerländerisch, tematiku a také tematiku pacifistickou. Pro své divadlo loutky vyřezával, maloval kulisy, vybíral a sestavoval program, ale sám také hrál, zpíval, hrál na klavír. V březnu roku 1939 se mu podařilo emigrovat do Palestiny, kde se loutkovému divadlu věnuje jako hlavnímu povolání a stává se zde zakladatelem loutkového divadla vůbec. Od roku 1945 pracoval také jako jevištní architekt v izraelských divadlech. V roce 1958 začal vyučovat dějiny umění na univerzitě v Tel Avivu. Zemřel tamtéž 9. června 1970.
-
Zpracováno na podkladě textu Jitky Chmelíkové (Osudy chebských Židů, 2000)
-
-
 
Johann B. Neumann
Karl Huss
Vinzenz Prökl
Georg Schmid
Willi Russ
Rudolf Serkin
Augustin Nosek