KULTURNÍ A SPOLEČENSKÉ AKCE 2015 - 2016  
 
-
Ohlédnutí za Muzejní nocí 2016 - Hurá do školy ...
21. května 2016
Fenomén muzejních nocí patří již řadu let k velmi atraktivnímu způsobu prezentace kulturního dědictví. Téma letošní chebské Muzejní noci volně navázalo na probíhající výstavu "Hurá do školy". Návštěvníci zasedli do školních škamen a nahlédli do systému vzdělávání v dobách Rakouska-Uherska a bývalé Československé republiky. Muzeem symbolicky provázel Hurvínek, který letos oslaví 90. narozeniny.
-
KOMORNÍ SMYČCOVÝ ORCHESTR CHEB [pdf] ...
7. června 2016
Chebský komorní orchestr, sdružení amatérských hudebníků chebského okresu, založil v roce 1983 pan Miroslav Pešek. Od té doby se celé generace muzikantů nejrůznějších profesí ve svém volném čase scházejí ke zkouškám, aby radost z hudby předali dvakrát za rok posluchačům na pravidelných koncertech. Soubor pečuje také o muzikantský dorost. Jako sólisté obligátně vystupují ti nejnadanější žáci ZUŠ našeho regionu.
-
Kruh přátel hudby - koncerty komorní hudby ...
září 2015 - květen 2016
Od podzima 2015 do jara 2016 mohou milovníci klasické komorní hudby opět navštívit některý z koncertů Kruhu přátel hudby. Pořadatelem celého cyklu koncertů je již tradičně Kulturní centrum Svoboda Cheb..., které pro sezónu 2015/2016 zvolilo k jejich realizaci také Valdštejnskou obrazárnu Muzea Cheb... Doufáme, že prostředí obrazárny umocní umělecké zážitky všech zůčastněných posluchačů. Informace o jednotlivých koncertech najdete na internetových stránkách: Kulturního centra Svoboda Cheb...
-
OHLÉDNUTÍ
-
Velikonoční jarmark v muzeu 2016 ...
19. března 2016
Na sobotu 19. března připravilo Muzeum Cheb již 17. Velikonoční jarmark. V prostorách vyzdobené muzejní expozice čekalo na návštěvníky více než 40 zastávek věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Všichni návštěvníci se tak mohli potěšit řadou řemeslných ukázek, které si někteří také sami vyzkoušeli. Připraven byl i doprovodný program, výtvarné dílny pro děti a divadelní představení.
-
Kruh přátel hudby - Trio Martinů [pdf] ...
12. dubna 2016
Trio Martinů vzniklo na Pražské konzervatoři v r. 1990. Již od počátku svého působení dosahovalo celé řady úspěchů a získávalo významná ocenění. Vystupovalo v hudebních centrech České republiky i v zahraničí a účastnilo se řady prestižních festivalů. V roce 2014 vydalo nové CD s Trojkoncertem C dur L. van Beethovena, které natočilo živě na vánočním koncertě v Praze se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.
-
Kruh přátel hudby - RADIM VOJÍŘ A PŘÁTELÉ [pdf] ...
23. března 2016
Stalo se už tradicí, že Radim Vojíř vystupuje v Chebu v rámci KPH jednou za dva roky. Vždy si přiveze zajímavé hosty ať od nás nebo ze sousedního Německa. Narodil se v roce 1976 v Chebu. Od dětství se aktivně zapojoval do hudebního dění ve městě jako člen dechového orchestru mladých. Největšího dosavadního úspěchu dosáhl na klavírní soutěži Pražského Jara a Chopinově mezinárodní klavírní soutěži.
-
Kruh přátel hudby - Lucie Silkenová [pdf] ...
23. února 2016
23. února vystoupila v rámci koncertního cyklu Kruhu přátel hudby (pořádá KC Svoboda v prostorách Valdštejnské obrazárny Muzea Cheb) mladá sopranistka Lucie Silkenová, která se dnes řadí k předním a vyhledávaným českým operním pěvkyním. Úspěchy v mezinárodních soutěžích jí otevřely cestu na operní scény po celé České republice. Neméně úspěšně si vede i v oblasti koncertní.
-
Kruh přátel hudby - DOTEKY RENESANCE [pdf] ...
19. ledna 2016
Koncert "Renaissance touches" nazvaný podle soudobého díla komponovaného pro duo akordeon - loutna byl zaměřený na nejkrásnější vybrané sólové skladby od dob renesance. Dowlandovy skladby nebo Zamboniho sonáty patří k zajímavým loutnovým kusům a koncertní akordeonové provedení Scarlattiho sonát napovídá, že tato hudba promlouvá osobitým způsobem také k dnešnímu posluchači.
-
Advent v Muzeu Cheb 2015 ... 28. listopadu 2015
Na poslední listopadovou sobotu připravilo Muzeum Cheb další tradiční předvánoční setkání. Zváni byli nejen ti, kteří se rádi nechávají okouzlit adventní atmosférou plnou vůně jehličí, vanilky a skořice, ale i všichni ti, kteří nechtěli podlehnout pouze maratónu předvánočního úklidu. Od 10.00 do 17.00 hod. probíhal v expozici muzea adventní trh s bohatým doprovodným programem určeným především pro malé návštěvníky.
-
Kruh přátel hudby - JAN OSTRÝ A HOSTÉ [pdf] ...
10. listopadu 2015
V rámci listopadového koncertu cyklu Kruh přátel hudby zazněly skladby významného českého skladatele a reformátora Jakuba Jana Ryby (1765-1815). Mezi skladbami autorů W. A. Mozarta, J. Haydna a J. Sluky to byl především jeho Kvartet C – dur. Letos si připomínáme 250. výročí narození a 200. výročí úmrtí J. J. Ryby.
-
Kruh přátel hudby - Duo Teres [pdf] ...
20. října 2015
Duo Teres (slovenská houslistka Lucia Kopsová a český kytarista Tomáš Honěk) vzniklo v roce 2007, kdy oba studovali komorní hru na JAMU v Brně pod vedením MgA. Miloše Vacka (primárius Janáčkova kvarteta). V repertoáru dua jsou zastoupena díla od období baroka až po hudbu 20. století a také díla soudobých českých i zahraničních autorů.
-
Knihobraní 2015 - minitrh regionální literatury ...
26. září 2015
Knihobraní letos navázalo na probíhající výstavu hraček. Sběratelka paní Alena Pleslová povídala o výstavě i o své sbírce. V rámci programu jsme přivítali také spisovatelku Kláru Smolíkovou, autorku knih pro děti, která ve svém workshopu přiblížila část naší historie. Hlavním hostem Knihobraní byl komisař Vrťapka, kterého dětem představil jeho autor, spisovatel a ilustrátor Petr Morkes.
-
Kruh přátel hudby - KUBELÍK KVARTET [pdf] ...
22. září 2015
Úvodním interpretem nadcházející sezóny koncertního cyklu Kruhu přátel hudby, každoročně pořádaným KC Svoboda v prostorách Valdštejnské obrazárny Muzea Cheb, byl soubor Kubelík kvartet, který vznikl v roce 2001. Soubor se věnuje především české tradiční hudbě (B. Smetana, A. Dvořák, L. Janáček), ale nevyhýbá se ani tvorbě moderních českých autorů (P. Trojan, J. Gemrot).
-
Koncert pěveckých sborů [pdf] ...
13. září 2015
V neděli 13. září 2015 se uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb koncert pěveckého sboru GBU Saxonia Rheingold - Detroit z USA a ženského pěveckého sboru Špalíček Cheb pod vedením sbormistryně Evy Kůrkové za klavírního doprovodu Evy Klimtové. Srdečně zváni byli všichni milovníci sborového zpěvu. Začátek koncertu: 14.00 hodin, Valdštejnská obrazárna Muzea Cheb.
-
Muzejní noc 2015 - Peníze, mergle, chechtáky ...
16. května 2015
Program Muzejní noci 2015 volně navázal na současně probíhající výstavu: Poklady Chebska. Převážně nevážně jsme nahlédli na platidla v různých historických epochách. Pro tento večer byl připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí byla mimo jiné komentovaná prohlídka výstavy, divadelní vystoupení, soutěže a tvořivé výtvarné dílny určené především pro naše malé návštěvníky.
-
Věra Kestřánková - klarinet, Lucie Valčová - klavír ...
3. května 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se uskutečnil dne 3. května 2015 ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb koncert Věry Kestřánkové, která se probojovala do 1. kola soutěže Pražské jaro v oboru klarinet, a to z 200 klarinetistů z celého světa. V Chebu byl koncert doplněn také o klavírní skladby v podání přední klavíristky nastupující generace Lucie Valčové. V programu koncertu zazněly skladby autorů: C. M. von Weber, C. Debussy, J. Brahms, B. Martinů...
-
Velikonoční jarmark v Muzeu Cheb ...
28. března 2015
Na sobotu 28. 3. připravilo Muzeum Cheb již 16. Velikonoční jarmark. V prostorách muzejní expozice čekalo na naše návštěvníky bezmála čtyřicet zastávek věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. Vedle přehlídky řemesel byl připraven také doprovodný program. Pro všechny malé návštěvníky jsme přichystali výtvarné dílny a nechyběla ani vystoupení dětských souborů či pohádková představení. Program doplnily ukázky tradičního velikonočního jídelníčku...
-
Kruh přátel hudby - ŽIDOVSKÁ HUDBA PRO VIOLONCELLO ...
14. dubna 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se 14. dubna 2015 uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb další z řady komorních koncertů. Dominika Hošková (nar. 1982) začala hrát na violoncello ve čtyřech letech. Již v šestnácti letech potvrdila svoji interpretační vyspělost recitálem se závažným programem. Dnes studuje v Izraeli na Jerusalem Academy of Music. Jiří Hošek působí jako pedagog Hudební fakulty AMU v Praze, kde vede obor hra na violoncello. V roce 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu...
-
Kruh přátel hudby - Petra Vondrová, Jaroslav Šaroun ...
17. března 2015
Mezzosopranistka Petra Vondrová se narodila v Kolíně. V r. 2012 absolvovala Pražskou konzervatoř a nyní pokračuje ve studiu na AMU v Praze. Je laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka a držitelkou Ceny Divadla J. K. Tyla, Ceny F. X. Šaldy, Ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Ceny Festivalu Mahler 2000 a Ceny bel canto zpěvu prof. Magdalény Hájossyové. Mezi její další úspěchy patří např. 2. cena v soutěži Pražský pěvec roku 2011...
-
Chebský masopust 2015 ...
21. února 2015
Letos se již po jedenácté vydal na svoji cestu historickou částí Chebu pestrý masopustní průvod. Zváni k průvodu byli nejenom ctitelé a milovníci lidových zvyklostí či tradic, ale především všichni ti, kteří se chtěli rozloučit s uplynulou zimou veselým a dovádivým způsobem. Letošní masopust patřil mimo jiné strašidlům a strašidýlkům. Sraz všech účastníků průvodu proběhl jako každoročně ve 13.45 hodin u Západočeského divadla v Chebu. V budově chebského muzea pak zakončily průvod masopustní hody...
-
Kruh přátel hudby - Miloslav Gajdoš [pdf] ... 17. února 2015
Miloslav Gajdoš vystudoval hru na kontrabas. Stal se laureátem Čajkovského soutěže v Moskvě a držitelem ceny poroty v Mnichově. Mimo jiné uskutečnil pět koncertních cest do USA, hrál v Boulderu a Chicagu. Významná je jeho činnost pedagogická a uplatňuje se též skladatelsky. Vedle komorních a duchovních skladeb komponuje pro svůj nástroj. Mimo kontrabasu věnuje se Gajdoš také činnosti sbormistrovské...
-
Kruh přátel hudby - Cantarina Clarinete ...
13. ledna 2015
V rámci Kruhu přátel hudby se 13. ledna 2015 uskutečnil ve Valdštejnské obrazárně Muzea Cheb další z řady komorních koncertů. Klarinetové kvarteto Cantarina Clarinete vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění na základě chuti čtyř studentek dát "něco zajímavého" dohromady. Repertoár kvarteta tvoří především klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru...
-
-
 
Albrecht z Valdštejna
Expozice muzea
Statek Milíkov
Virtuální muzeum
Odborné projekty
Sbírkový fond
Texty a články